Victorinox – Het ultieme Zwitsers zakmes
Inhoud
Victorinox – zwitsers zakmes
My First Victorinox
Dit is ‘My First (uit 1978). Het zakmes zelf is echter ouder, want ik kocht hem tweedehands van de zoon van een kennis. Ik betaalde er 20 gulden voor, volgens de vader de helft van de nieuwprijs destijds.
Toen we begonnen met Natuurgadgets.nl was het dus een logische keuze om Victorinox in ons assortiment op te nemen. Gelukkig was groothandel en importeur Homeij bereid om de zakmessen te leveren. Samen met vertegenwoordiger Ralph hebben we een uitgebalanceerd assortiment samengesteld: modellen in verschillende prijsklassen en geschikt voor uiteenlopende toepassingen.
Mijn model
Ik heb de brochure van Victorinox minutieus doorgespit, maar mijn specifieke model is niet meer te vinden. De Explorer lijkt er het meest op, al heeft de mijne een extra functie: een onthaker. Ondanks de leeftijd verkeert het mes nog steeds in uitstekende staat. Het gaat steevast mee op elke vakantie, wandeltocht, vistrip of geocache-avontuur.
Met een gewicht van 150 gram is dit model echter geen typisch zakmes voor in je broekzak. Het voelt te zwaar en omvangrijk. Een jaszak, rugzak of tas is een betere plek. Voor wie een lichter en compacter model zoekt, biedt Victorinox bijvoorbeeld de beroemde Classic: een echt broekzakmes dat verkrijgbaar is in varianten met zowel een heren- als damesaccent.
Alle functies van mijn zakmes zijn in de loop der jaren uitgebreid gebruikt, met één uitzondering: de onthaker. Of het nu ging om gaten prikken met de priem, vissen schoonmaken, vuur maken met het vergrootglas, talloze bierflesjes openen in mijn studententijd of wijnflessen in latere jaren – de onthaker bleef ongebruikt. Een tangetje aan een retractor blijkt handiger. De onthaker glanst dan ook nog steeds als nieuw, zonder een krasje.
De volgende bestemming van mijn Victorinox staat al vast: hij gaat naar mijn kleinzoon Bobby. Hoewel hij nu nog wat jong is (hij is pas 4), zal hij er later veel plezier aan beleven. Tot die tijd bewaar ik hem zorgvuldig, want anders ben ik bang dat het mes al voor de overdracht verloren gaat. Een waardevol stuk geschiedenis, met vele verhalen, dat ik met trots aan de volgende generatie doorgeef.
Het bedrijf
Victorinox AG werd in 1884 opgericht door Karl Elsener in Zwitserland. Het bedrijf is wereldberoemd om het ‘Original Swiss Army Knife’, dat nog steeds in gebruik is bij het Zwitserse leger. Victorinox blijft tot op de dag van vandaag een familiebedrijf en levert naast zakmessen ook bestek, uurwerken, schrijfwaren, reisspullen en modeartikelen. Alles wordt vervaardigd met Zwitserse precisie en kwaliteit.
De naam ‘Victorinox’ is een eerbetoon aan Karl’s moeder, Victoria, met wie hij het oorspronkelijke messenfabriekje runde. Na haar overlijden in 1909 vernoemde Karl het bedrijf naar haar. Later, in de jaren 1920, werd ‘inox’ toegevoegd, een verwijzing naar het gebruik van roestvrij staal.
Het eerste Zwitserse zakmes werd eind 19e eeuw geleverd aan het leger en bevatte vier functies: een mes, schroevendraaier, priem en blikopener. De productie werd later gedeeld met messenfabrikant Wenger. Sinds 2005 is Wenger volledig onderdeel van Victorinox.
Het bedrijf hanteert het credo ‘Companion for Life’ en biedt levenslange garantie op hun zakmessen. Dit motto weerspiegelt niet alleen de kwaliteit van de producten, maar ook de manier waarop het bedrijf met duurzaamheid en personeelsbeleid omgaat.
Een mooi overzicht van de historie vind je hier
Innovaties en toekomst
Victorinox blijft innoveren. Moderne modellen zijn voorzien van extra functies zoals USB-sticks, LED-lichtjes en zelfs geïntegreerde scharen die geschikt zijn voor precieze knipwerkzaamheden. Toch blijven de klassieke ontwerpen hun charme behouden, een eigenschap die generaties gebruikers aantrekt.
De veelzijdigheid van de zakmessen maakt ze ideaal voor avonturiers, hobbyisten en professionals. Bij Natuurgadgets.nl zien we Victorinox niet alleen als een merk, maar als een symbool van betrouwbaarheid en functionaliteit. Mijn eerste Victorinox heeft de tand des tijds doorstaan en blijft een trouwe metgezel. Het is duidelijk waarom deze messen een icoon zijn geworden.
De persoonlijke waarde van een Victorinox zakmes
Wat een Victorinox zo speciaal maakt, is niet alleen de functionaliteit, maar ook de emotionele waarde. Elk mes vertelt een verhaal. Voor mij is mijn eerste Victorinox een herinnering aan avonturen en praktische momenten. Het is een hulpmiddel dat me heeft bijgestaan bij kleine en grote uitdagingen.
Voor veel mensen is een zakmes meer dan een gebruiksvoorwerp. Het wordt vaak geassocieerd met avontuurlijke vakanties, kampeertrips of zelfs het oplossen van onverwachte problemen in het dagelijks leven. Of het nu gaat om een vastgelopen rits, een loszittende schroef of het openen van een pakket, een Victorinox biedt altijd een oplossing.
Duurzaamheid en milieu
Een ander onderscheidend aspect, is de aandacht voor duurzaamheid. De messen worden gemaakt van hoogwaardige materialen die lang meegaan. Hierdoor worden verspilling en de behoefte aan vervanging tot een minimum beperkt. Bovendien wordt het productieproces voortdurend geoptimaliseerd om de ecologische voetafdruk te verkleinen. Zo dragen klanten niet alleen bij aan kwaliteit, maar ook aan een beter milieu.
Victorinox is daarnaast betrokken bij verschillende maatschappelijke initiatieven. Het bedrijf ondersteunt onderwijsprogramma’s, natuurbehoud en lokale gemeenschappen. Deze betrokkenheid onderstreept het ethos van een familiebedrijf dat meer doet dan alleen winst maken.
Slot
Een Victorinox is niet zomaar een zakmes; het is een investering in kwaliteit, betrouwbaarheid en duurzaamheid. Of je nu kiest voor een compact model zoals de Classic, een robuuste alleskunner zoals de Explorer, of een gespecialiseerd mes voor outdooractiviteiten, Victorinox biedt een oplossing voor iedereen. Mijn eerste Victorinox blijft mijn trouwe metgezel, en ik weet zeker dat dit voor velen geldt. Het is een compagnon voor het leven, die keer op keer bewijst waarom het een icoon in de wereld van zakmessen is.
Heb mijn zakmes officier Suisse 37 jaar elke gebruik ik hem in een originele foudraal aan de riem. Kan echt niet meer zonder super mes.